70 HOMOLA Mato (SVK), DG Sport Competition, PEUGEOT 308TCR, action during the 2018 FIA WTCR World Touring Car cup, Race of Hungary at hungaroring, Budapest from april 27 to 29 - Photo Thomas Fenetre / DPPI

Smolná sobota pre Maťa Homolu na pretekoch WTCR v Maďarsku

Chýbajúca preteková rýchlosť, či technické problémy. Aj tak by sa v skratke dal pomenovať dnešný prvý deň pretekárskeho víkendu svetového pohára WTCR na maďarskom okruhu Hungaroring.

Maťo Homola
stand pit lane during the 2018 FIA WTCR World Touring Car cup, Race of Hungary at hungaroring, Budapest from april 27 to 29 – Photo Gregory Lenormand / DPPI

Prvý voľný tréning sa Maťo spoločne so svojím tímom zamerali na testovanie nastavenia, ktoré úplne zmenili po pretekoch v Marakéši. „Dá sa povedať, že sme prekopali všetko. Od geometrie, cez pruženie až po nastavenia diferenciálu,“ povedal Maťo Homola pred prvým tréningom. Mladý slovenský pretekár bol s autom o niečo spokojnejší, no do druhého tréningu spravili ešte ďalšie zmeny. „Na Hungaroringu jazdím veľmi rád, veď sme takmer doma. Musím však povedať, že auto neposlúcha tak, ako by som si prial. Naozaj som tlačil ako sa dalo, no stále nám na špicu chýba zhruba sekunda,“ dodáva Homola.

Do druhého tréningu Maťo odštartoval s plánom na testovanie nielen najrýchlejšieho času, ale aj pretekovej rýchlosti a vytrvalosti, no jeho jazda netrvala dlho. „V treťom kole som zacítil, že sa auto na brzdách chová zvláštne, tak som zašiel do boxov. Nanešťastie sa zlomila nápravnica a tréning nedojazdíme,“ povedal Maťo keď vystúpil z auta. Dôvod, prečo k tomu došlo hľadal tím aj na videu. Okamžite sa pustili do práce, aby stihli nápravnicu do kvalifikácie vymeniť. Oprava prebehla úspešne, tak sa jazdec belgického tímu DG Sport Competition mohol postaviť na štart kvalifikácie.

Maťo sa počas celej kvalifikácie, žiaľ, pohyboval na konci štartového poľa. “Skutočne som sa snažil a tlačil čo to dalo. Počas kvaldy sme zmenili pár vecí, ale výrazné zrýchlenie neprišlo. Na posledné dve kolá sa mi podarilo zrýchliť, no 15. miesto a strata 1,735 s nie je to, kde sa chcem pohybovať. Aj keby som bol lepší, dokážem získať 2-3 desatiny, ale 1,7 s to nebude ani náhodou. Verím, že sa po týchto pretekoch niečo zmení na BOP. Stačí si pozrieť prvých 8 po kvalifikácii,“ neskrýval rozhorčenie Maťo.

Maťo Homola
70 HOMOLA Mato (SVK), DG Sport Competition, PEUGEOT 308TCR, action during the 2018 FIA WTCR World Touring Car cup, Race of Hungary at hungaroring, Budapest from april 27 to 29 – Photo Thomas Fenetre / DPPI

Štart vôbec nepatril medzi podarené a Maťo sa prepadol na samý koniec poľa. „Štartoval som rovnako, ako sme to aj dnes trénovali, aj počas testovania a auto mi takmer zdochlo,” povedal Maťo po pretekoch a dodáva: „Podarilo sa mi niekoľkých pretekárov predbehnúť, no absolútne nemáme pretekovú rýchlosť a strácame zhruba 2 s na kolo na najrýchlejších. Zajtra bude nový deň, budem opäť bojovať zo všetkých síl, no je to veľmi frustrujúce,“ zakončil mladý slovenský pretekár dnešný smolný deň. Do cieľa došiel napokon až na 20. mieste.

Program FIA WTCR RACE OF HUNGARY

Nedeľa:
10:00 – 10:20 Qualifying 1 (live Eurosport 2)
10:25 – 10:35 Qualifying 2 (live Eurosport 2)
10:40 Qualifying 3 (live Eurosport 2)
15:30 – 16:00 Race 2 (12 kôl, live Eurosport)
16:55 – 17:30 Race 3 (15 kôl, live Eurosport)
Časy sú uvedené v CET.​

Zdroj: Maťo Homola

Pridaj komentár