LS RACING

Dve druhé miesta pre LS RACING

Tretím miestom Mutňanského v absolútnom poradí, a dvoma druhými miestami v jednotlivých triedach, sa skončil úspešný víkend spišskonovoveského tímu LS RACING na Rally Vranov 2020.

LS RACING

Len štvrtého júna na Slovakia Ringu mal svoju premiéru nový spišskonovoveský tím LS RACING, no za ten čas už stihol vyjazdiť niekoľko zaujímavých výsledkov. Rally Vranov absolvovali dve posádky tímu, v rámci svojej prípravy na vrchol domácej sezóny automobilových súťaží, popradskú Rallye Tatry.

Ivan Mutňanský, so spolujazdcom Martinom Španko, štartovali na vozidle Mitsubishi Lancer evo X v triede X4 a patrili zároveň medzi favoritov na celkové umiestnenie. „Rýchlostná skúška v úseku Banské – Herľany sa radí medzi slovenskú klasiku, a veľmi rád som si ju po rokoch znova zajazdil. Naposledy sme síce vo Vranove štartovali v roku 2017, kedy sme skončili na treťom mieste v absolútnom poradí, no vtedy sa išlo na inej trati,“ vraví Ivan Mutňanský, ktorého čierny Lancer bol ozdobou celej súťaže.

Bánovčan však nevyštartoval najlepšie. „Hneď v štvrtej zákrute sme sa pošmykli a vytočili hodiny,“ vysvetľuje Ivan. „Celý zvyšok súťaže sme potom museli doťahovať túto stratu.“ Evo desiatka však svoju posádku, vo zvyšku súťaže, podržala. Na druhom meranom úseku Mutňanský zajazdil tretí najlepší čas a posunul sa späť na kontakt do boja o pódiové priečky. O všetkom sa rozhodovalo na RS3, pred ktorou poriadne zapršalo. Druhá časť trate, z juhozápadnej strany Herlianskeho sedla, bola mokrá a dôležitá bola aj správna voľba pneumatík. „My sme prezuli na mokro,“ priznal Mutňanský. „Jazdu v takýchto podmienkach mám rád a tak sme sa do toho opreli.“ Výsledkom bol druhý najrýchlejší čas v ereske a posun na tretie, pódiové miesto v absolútnom hodnotení. V triede X4 to znamenalo druhé miesto. „S výsledkom sme spokojní. Vrátili sme sa tam, kde sme skončili pred troma rokmi. Súťaž sme si poriadne užili a držíme palce usporiadateľom, aby sa im podarilo rovnako krásne trate pripraviť aj na budúci rok. Radi znova prídeme.

LS RACING

Druhou posádkou, ktorá vo Vranove štartovala vo farbách LS RACING tímu bola spišská posádka Marek Jalč a Tomáš Kocúr. Dvojica jazdí na Honde Civic, ktorá bola vo Vranove zaradené do triedy X3. „Pre nás to boli vlastne štvrté preteky s novým autom,“ počítal Marek Jalč, ktorý sa blysol už pri druhom štarte na Salgo Rally, kde vyhral hodnotenie SRP (Slovenského Rally Pohára). „Ja som sa za volant vrátil po dlhej prestávke, no pamätám si, že vo Vranove som jazdil v roku 2003. Vtedy sme štartovali na Škode Favorit v triede N1. Trate sú tu veľmi pekné a Herľany sme si opäť užili.“ Podobne ako Ivan, aj Marek mal však slabšiu chvíľku hneď v prvej rýchlostnej skúške. „Nedobrzdili sme do jedného „vracáku“ a zosunuli sa do priekopy. Nikto nebol na blízku, aby nám pomohol, no našťastie sme sa z toho dostali sami. Stálo nás to však trochu času. Na druhej strate nás to však správne nakoplo a zvyšok sme už išli v dobrom tempe,“ približuje priebeh súťaže Marek Jalč.

Spišiaci už podržali svoje nasadené tempo a nakoniec ich to odmenilo druhým miestom v triede X3, a ôsmym miestom v absolútnom hodnotení všetkých posádok. „Je to pekný výsledok, ak vezmeme do úvahy, že vlastne ideme na málo upravenom sériovom aute. Súťaž nám však potvrdila, že pretekať na sériovej prevodovke nie je najvhodnejšie a budeme to musieť doriešiť. Inak sme si pretekanie naozaj užili. Zaujímavé to bolo aj na mokrej trati, kedy sme mali dokonca lepší pocit z jazdy, ako na suchu. Hlavným cieľom pre nás však vo Vranove bolo čo najviac sa zžiť s novou technikou a vychytať problémy ešte pred štartom na našej domácej súťaži pod Tatrami. Ďakujeme tímu, naším partnerom a fanúšikom za podporu,“ uzatvára Marek Jalč.

Podľa pôvodného plánu by sa mali posádky tímu LS RACING najbližšie objaviť na štarte 46. ročníka Rallye Tatry, ktorý je naplánovaný na dni 18. – 20. septembra 2020 do Popradu.

Zdroj: Miro Majláth / Foto: Július Salzer

Pridaj komentár