Igor Drotár

Igor Drotár predstavil nové auto

Prešovská automobilová legenda Igor Drotár vstúpil do novej sezóny predstavením nového vozidla Škoda Fabia R5. S požehnaním farára sa táto premiéra udiala v košickej centrále firmy MM Rally Team.

Igor Drotár

Najnovší továrenský výtvor z dielne Škody má označenie 130 (podľa počtu vyrobených kusov). O logistiku aj servis sa postará tím skúsených mechanikov pod vedením šéfa MM Rally Team Martina Markoviča. Títo aktuálni majstri Slovenska v rally by mali byť pre Igora Drotára zárukou spoľahlivosti.

Okrem nového auta Igor prezradil aj meno svojho nového spolujazdca, ktorým bude Čech Miroslav Houšť. Ten má na konte okrem iného český majstrovský titul v rally s Tomášom Kostkom.

Prvá rally Majstrovstiev Slovenska (MSR) je doslova predo dvermi: štartuje sa v Rožňave na prelome marca a apríla.

S Igorom sme sa počas predstavenia v Košiciach porozprávali o jeho novom aute, cieľoch a pocitoch pred začiatkom sezóny.

Igor, sezónu 2015 si absolvoval na modernom Citroëne DS3 WRC, minulý rok si sa vrátil späť do starej Škody Fabie WRC. Tento rok prechádzaš na úplne iný typ auta – najmodernejšiu Škodu Fabia R5. Ako by si porovnal tieto zmeny?

ID: Ako si povedal, bola tu DS3 WRC – nové auto, i keď s 5 rokov starým vývojom. Bolo to skvelé, rýchle auto s modernou elektronikou a technikou celkovo. A to minimálne v porovnaní s Fabiou WRC, ktorej vývoj sa zastavil prakticky v roku 2003. Minulý rok sme sa vrátili práve do tejto staršej Fabie. Mal som však menej najazdených kilometrov v DS3, než v tomto aute, takže sa mnohé vykompenzovalo. No nikdy som nesedel v R5. Nechcel som ani skúšať niečo, čo som neplánoval osedlať. R5 som si skúsil až teraz na polygóne. Je to jeden z najnovších kusov, ktoré tento rok vyšli z továrne Škody a obsahuje tie najmodernejšie technológie a vývojové skoky. V podstate som ešte nikdy nemal auto, vyrobené v rovnaký rok, kedy s ním budem aj súťažiť… Auto nám z fabriky dodali v marci a v marci bude aj prvá súťaž MSR. Inými slovami – vždy som jazdil v aute, ktoré malo na konte už niekoľko sezón a nepatrilo k tomu najmodernejšiemu, čo svet ponúka. Máme pripravené testy pred prvou súťažou a verím, že to bude dobré. Už teraz mám z auta dobrý pocit, i keď si na širokom polygóne vlastne nič nevyskúšate. Verím, že aj spolujazdec Mirek Houšť bude veľkým prínosom. Budeme v konkurencii mladých dravcov, z ktorých mnohí R5 poznajú veľmi dobre. Budeme mať voči nim hendikep málo najazdených kilometrov, no teším sa na túto výzvu.

Igor Drotár

Ako si naznačil, na štart sa postaví množstvo talentovaných jazdcov v moderných strojoch R5. Čo to znamená pre slovenský šampionát, aj pre teba samotného?

ID: Veľmi ma teší toľko moderných strojov v štartovom poli, ako aj trend nových, výborných talentov. Medzi nich určite patrí juniorský vicemajster sveta v rally Martin Koči, alebo šikovný Věroslav Cvrček ml. – môj najväčší konkurent v kopcoch minulý rok. Dosiahnuť medzi nimi dobrý výsledok bude pre nás dvojnásobným šťastím.

Ako bude vyzerať tvoja najbližšia príprava?

ID: Pred sezónou nás čaká ešte jedna zimná súťaž v Košiciach, kde si s Mirkom Houšťom skúsime, ako nám sedí práca s rozpisom a samotné vnímanie trate. Pôjdeme tam ešte s Mitsubishi Lancer EVO IX a viac sa tak zameriame na rozpis. Týždeň pred Rožňavou si všetko skúsime na teste vo Fabii R5. Mirek dokáže čítať vo viacerých jazykoch. Ja mám ale češtinu rád, napokon som sa narodil a fungoval v Československu. Ešte sme sa však nebavili, v akom jazyku budeme fungovať. Mirek v Česku vyhral napríklad titul s Tomášom Kostkom, má za sebou množstvo súťaží a verím, že jeho skúsenosti zúročíme naplno.

Čo všetko ťa čaká tento rok?

ID: Našou prioritou sú MSR v rally, ďalej vybrané podujatia Majstrovstiev Európy a samozrejme mimosezónne podujatia na jeseň a v zime. Čo sa týka kopcov, čaká nás MSR a ak nebudú termínové kolízie, aj niečo v Európe. Pôjdeme s našou osvedčenou majstrovskou Škodou Fabia DTRi z dielne Profiko. Sľúbili mi vývojové zmeny, verím, že k lepšiemu.

Igor Drotár

Oproti minulým rokom sa MSR v rally začína na Slovensku a nie v Maďarsku. Nebudú ti chýbať egerské, či miškovecké trate?

ID: Maďarské trate mi budú určite chýbať, mali svoj charakter, atmosféru aj vďaka množstvu divákov, keďže je tento šport u našich susedov mimoriadne populárny. Chýbať mi bude aj množstvo talentovaných maďarských jazdcov na rýchlych strojoch. Dúfam, že nejaký ten spoločný šampionát v budúcnosti ešte pôjdeme. Rožňavské trate sú však zaujímavé svojou náročnosťou a rovnako pekný je aj mestský okruh, ktorý zaplní vždy množstvo divákov.

S Igorom Drotárom sa rozprával Martin Trenkler.

Foto: Szabosi/autosportfoto.sk

Pridaj komentár