Igor Drotár

Igor Drotár po Rechbergu, pred Rally Prešov

Prešovská automobilová legenda Igor Drotár nezačal svoju obhajobu majstrovského titulu v kopcoch vôbec dobre. Zimná – predsezónna rekonštrukcia vozidla ukázala skryté a fatálne poruchy. Na programe je však už tento víkend Igorova domáca Rally Prešov.

Igor Drotár

Škoda Fabia DTRi priniesla minulý rok Prešovčanovi absolútne tituly majstra Slovenska, ako aj Poľska v pretekoch automobilov do vrchu. Po zimnej „generálke“ však jeho auto napokon ani neodštartovalo do tréningov. Nepomohlo ani priniesť na rakúsky Rechberg cez noc z českej centrály novú riadiacu jednotku. Igor preto na trať vôbec nevyšiel. Čaká ho však ešte množstvo pretekov. Tak ako minulý rok, aj teraz má šancu dohnať zameškané a zabojovať o cenné body už na najbližšom podujatí MSR PAV v poľskej Zaluži (12.-14.5.).

Igor Drotár: „Náš víkend v Rechbergu začal dobre. Na krátkom teste som si po prvýkrát tento rok vyskúšal vynovené auto. Bolo cítiť, že prešlo pozitívnymi zmenami a veľmi som sa z neho tešil. V sobotu sme ho pred prvým tréningom naštartovali, aby sa zohrialo, no po chvíli začalo vydávať nebezpečné zvuky. Zistili sme, že ide len na dva valce. Chyba bola v riadiacej jednotke a v noci naši chlapci prešli stovky kilometrov, aby sa vrátili s novou jednotkou. Vymenili ju, auto sa znovu dobre nahrialo, no po chvíli opäť „spadlo“ na dva valce, pričom bol problém opäť v riadiacej jednotke. Príčinu poruchy ešte nepoznáme. Slovenská výprava však dobre reprezentovala našu krajinu. Každý šiel s novým autom – či Jozef Béreš ml. alebo Ján Miloň. Klobúk dole pred ich skvelými výkonmi. Verím, že sa k nim zodpovedne pridám na najbližších pretekoch v Zaluži. Teraz sa už teším na moju domácu Rally Prešov tento víkend, ktorú pôjdem so spolujazdcom Tomášom Plachým na Škode Fabii R5.“

Igor Drotár

O čom bude teda tohtoročný Prešov? Svoju úlohu dozaista zohrá počasie, ktoré môže vyskúšať talent a odvahu jazdcov na lesných, šmykľavých úsekoch s vyťahaným blatom a na miestami zdevastovanej vozovke. Trať „Cemjata“ je inak uzavretý, chránený lesný priestor v chatovej oblasti na západ od mesta. Vozovka má šírku len pre jedno vozidlo, no kvalita asfaltového povrchu je veľmi dobrá. Ponúka nesmierne rýchle úseky a ťahá sa z kopca na kopec, pričom štart aj cieľ sú pomerne blízko seba. Bude to adrenalínových 8,5 km na trati, ktorú bezprostredne lemujú len stromy a svahy.

„RS Žipov“ je známa klasika, keď autá z Cemjaty pokračujú ďalej na západ pred obec Žipov. Kľukaté a inak zábavné úseky vystrieda po odbočke na Hrabkov vozovka vo veľmi dezolátnom stave, ktorá naozaj vyskúša kvalitu pneumatík a šikovnosť jazdcov. Trať meria 11,8 km.

Posledná „RS Šariš“ (9,7 km) je najväčšou novinkou a asi aj najrýchlejšou skúškou. Po štarte za obcou Malý Šariš nasledujú nesmierne rýchle úseky, „paľba“ cez Veľký Šariš smerom na Medzany, za ktorými autá opäť dostanú zabrať na nespevnenom a veľmi nerovnom povrchu, skôr než si vydýchnu na hladkom asfalte pred Šarišskými Michaľanmi.

Igor Drotár

Šlávnostný štart ako aj shakedown (tiež v lesoch na Cemjate) sú naplánované na piatok, potom nasleduje rýchla sobota: prvé auto odštartuje o 8:18 a po troch kolách (jeden servis, 9 rýchlostných skúšok = 90 km a 155 km prejazdov) odovzdajú trofeje víťazom po 15:00 v servisnom parkovisku pri prešovskej Mestskej hale.

Zdroj: Martin Trenkler/RPM / Foto: Szabosi/autosportfoto.sk

Pridaj komentár