Igor Drotár

Igor Drotár radí na vyšší stupeň

Človek je len taký starý, ako sa sám cíti… Staré je len toto klišé, ktoré však v prípade automobilového pretekára Igora Drotára platí do bodky. Veterán slovenskej rely či pretekov automobilov do vrchu berie svojich 63 životných rokov len ako číslo. A niet sa čomu diviť. Vitalita a životná energia z neho sršia viac a viac. I preto ho čaká hádam intenzívnejšia motoristická sezóna, než doteraz…

Igor Drotár

Sezóna 2018 za pretekárskym volantom začína už tento víkend na Minirally Cupe v Levočských vrchoch. Okrem iného ho čaká i nový spolujazdec, nové auto a množstvo zaujímavých podujatí. Viac nám hrdý rodák z Prešova prezradil v rozhovore.

O: Igor, tvoja pretekárska sezóna začína opäť zimnými podujatiami. Povedz nám o nich viac.

ID: Zimné podujatia chodievam každý rok a tentokrát začíname s MRC v Levoči už tento víkend. Usporiadatelia si vymysleli krásnu a náročnú trať, kde sú navyše povolené zimné hroty (na pneumatikách). Hneď o týždeň neskôr je krásna Dobšinská zima, kde sú opäť povolené hroty. Všetkým jazdcom nám veľmi dobre padne takýto typ súťaže, kde sa zíde zručnosť na snehu a ľade.

O: S akou technikou ťa tam uvidíme?

ID: Tieto zimné súťaže odjazdím na Mistubishi Lancer EVO IX. Je to osvedčená technika od Tomáša Srnku. Za tie roky čo spolupracujeme, som vždy veľmi spokojný a nedávno som si toto auto opäť otestoval.

Igor Drotár

O: A čo spolujazdec?

ID: Čaká ma tiež nový spolujazdec. Ide o bývalého navigátora Martina Kočiho a volá sa Miňo Ferenc (Imrich Ferenc – pozn. red.). Môj bývalý spolujazdec Vlado Bánoci sa s ním už stretol a prebrali si, čo a ako písať… Práve v Levoči a Dobšinej si spolu vyskúšame prvé spoločné kilometre. Verím, že nám to bude fungovať po celý rok.

O: Minulý rok si sezónu rely odjazdil na novej Škode Fabia R5. Preteky do vrchu si absolvoval s kopcovou Fabiou s označením DTRi. Aké zmeny v technike ťa čakajú tento rok?

ID: Okrem nového spolujazdca prichádza aj nová technika. Vďaka MM Rally Team som minulý rok jazdil po prvýkrát v živote v najnovšom modernom aute a tím mi poskytol najlepšie možné zázemie. Ešte nikdy som však nejazdil s poisteným autom, kde mi nehrozí, že zaplatím škodu aj 250 000 eur. Mením tak dodávateľa a prevádzkovateľa – bude ním tím Profiko, ktorý mi zabezpečuje aj kopcovú Fabiu. Pôjde o moderný Ford Fiesta R5. Bude predovšetkým poistený, čo je naozaj najväčšia pozitívna zmena. Ford je určite výborné auto a nevadí, že je to rok výroby 2016. Pochádza z overených dielní a už som si ho vyskúšal, zanechal vo mne dobrý prvotný dojem. Preteky automobilov do vrchu absolvujem na overenej Škode Fabii DTRi, ktorá posledné sezóny patrí k najkrajším a najrýchlejším autám.

Igor Drotár

O: Ako bude teda vyzerať štart novej sezóny?

ID: Po zimných podujatiach nám oficiálna sezóna MSR začína v Prešove. Rozhodol som sa však, že sa posnažím priblížiť chlapcom, ktorí sú pravidelne predo mnou. Oni testujú a štartujú aj na iných podujatiach. Mojou prvou súťažou bude teda Rely Eger, ktorú pojmeme ako test, keďže sa nejde v rámci MSR. O týždeň neskôr si už vyskúšam aj kopcovú Fabiu na pretekoch Brnenský drak, ktoré sa taktiež idú mimo Majstrovstiev Slovenska. Vzápätí na to ide už Rely Prešov. Chcem sa tak aspoň prípravou priblížiť k tým najlepším u nás.

Igor Drotár v novom roku teda nepoľavuje, ale pridáva… Bude sa opäť na čo tešiť.

Zdroj: Martin Trenkler/RPM / Foto: Szabosi/autosportfoto.sk

Pridaj komentár