Ján Miloň a zvykanie si na novú techniku

Ján Miloň, slovenský kopcový vicemajster z roku 2014, má za sebou trojicu tohtoročných úvodných podujatí. Tie odjazdil s novým kopcovým špeciálom.

Ján Miloň

Už pred štartom sezóny Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu 2015 sme vás informovali o tom, že Ján Miloň mení techniku. Tá síce ostala rovnakej značky, čiže náhodný divák si možno zmenu ani neuvedomí. Pravda je však taká, že v tomto roku Ján Miloň sedlá namiesto vozidla špecifikácie WRC, čistokrvný kopcový špeciál Škoda Fabia WRC. Ten je zaradený do triedy E1+2000 a s tým minuloročným má obrazne povedané, spoločné iba tvary karosérie. „Je to tak. Veľa ľudí si skutočne myslí, že idem s mojou doterajšou Škodou Fabiou WRC, no nie je to tak. Je pravda, že tie autá vyzerajú úplne rovnako, toto auto je oproti môjmu WRC-ku ozajstný kopcový špeciál. Jeho výkon je oproti môjmu minuloročnému autu o viac ako 200 koní vyšší, rovnako má smerom hore posunutý aj krútiaci moment, ale čo je podstatné, celé auto je ľahšie o nejakých 250 kilogramov. To z neho robí viac menej úplne iné auto ako to, na ktoré som bol zvyknutý,“ začal spoločné rozprávanie Ján Miloň.

Ján Miloň

Slovenský kopcový šampionát v tomto roku odštartoval v Rakúsku. Tu na podujatí Rechberg-Rennen v dňoch 24. – 26.4.2015, medzi dvestovkou ďalších jazdcov Ján Miloň prvýkrát naostro nasadol do novej Škody Fabia WRC. Výsledkom bolo tretie miesto slovenského absolútneho poradia. „Rechberg beriem akoby vlastne ani nebol. Bol som na tej trati prvýkrát v živote, prvýkrát s týmto autom, navyše sa stalo čo sa stalo a všetkých nás zasiahla smutná správa o úmrtí českého jazdca Otakara Krámskeho. Preteky boli zrušené, v nedeľu sa išla iba jedna jazda, čiže to úplne vymazávam, neriešim to,“ opísal Ján Miloň prvý kontakt s novou technikou.

Po tomto smutnom víkende nasledovali druhé slovenské preteky, rovnako za našimi hranicami, v Poľsku. 41. Bieszczadski Wiścig Górski, čiže PAV Zaluž je už slovenským kopcovým jazdcom veľmi dobre známe podujatie. Tu sa najskôr v sobotu podarilo Jánovi Miloňovi spoločne s vozidlom Škoda Fabia WRC dosiahnuť na piate miesto absolútneho poradia, v nedeľu však už žiaľ, po daždi nedokázal vozidlo doviezť až do cieľa. „Poľsko bolo veľmi dobré. V aute som sa začal cítiť fajn, darilo sa mi robiť dobré časy, proste super. V nedeľu zapršalo a mňa v jednej zákrute začal predbiehať zadok a následne som skončil mimo trať. Napriek tomu tieto preteky hodnotím naozaj pozitívne,“ opísal poľskú príhodu Ján Miloň.

Ján Miloň

Tretími pretekmi seriálu Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu 2015 bolo podujatie Oždianske serpentíny. To sa konalo v priebehu uplynulého víkendu a Ján Miloň tu vyjazdil v sobotu druhé a v nedeľu tretie miesto absolútneho poradia. Ako na Janka pôsobili preteky v Ožďanoch ? „Vyšlo to všetko veľmi dobre. Zdá sa, že si už postupne začínam na auto zvykať, aj keď to zvykanie bude asi trvať dlhšie. Ako som hovoril, je to úplne iné auto. Moje napríklad išlo hneď od spodku, tu je to zhruba pri 5 až 6 tisíc otáčok a práve tam sa treba nájsť. Snažím sa zvyknúť si čo najskôr a preto je pre mňa každý ostrý kilometer dobrý. Čo sa pretekov v Ožďanoch týka, som spokojný. V sobotu to bolo druhé miesto, v nedeľu tretie, čo je super. Stále však robím niekde na trati chybu, spodok mi ide, vrch tiež, ten stred je už horší. Po nedeli sa mi však zdá, že to auto začínam chápať. Som maximálne spokojní.“

Jána Miloňa spoločne s kopcovou Škodou Fabia WRC teraz čaká voľný víkend. Už o týždeň nato, čiže počas posledného májového víkendu si však jeho jazdu budeme mať možnosť opäť naplno vychutnať v rámci podujatia Moris Cup Jahodná v Košiciach.

Zdroj: Miro Majláth / Foto: Jakub Rovný

Pridaj komentár