Igor Drotár osviežil tatranský letný vzduch

Štart šotolinovej rýchlostnej skúšky Šuňava-Vikartovce a Igor Drotár s Vladom Bánocim odpália do podtatranských lesov ako zmyslov zbavení. Množstvo medzinárodných posádok má výkonnejšie stroje, než ich Fiat či Žiguli, no ide o najväčšiu súťaž vo východnej Európe. Nie nemýlim sa, pretože tohtoročnú skúšku Rally Tatry „Šuňava“ Igor s Vladom zažili už v 70. rokoch minulého storočia. Čo sa odvtedy zmenilo?

Igor Drotár

Určite nie športový duch posádky, ktorá tu štartovala dlho predtým, než ich súčasná konkurencia vôbec uzrela svetlo sveta. Tento rok si z Tatier Drotárovci odniesli opäť jedno z popredných umiestnení bohatého štartového poľa – piate miesto absolútne a štvrté v najsilnejšej triede 11.
Škoda len, že dnešná doba nepraje motoršportu tak, ako kedysi; usporiadatelia majú väčšinou zviazané ruky s výberom tratí vďaka ekológom a byrokratom. Napriek tomu, že v civilizovanom svete jazdia rally aj v panenskej prírode. Rally Tatry má však svoj charakter a atmosféru. Nočnú popradskú skúšku vystriedali dve trate v kotline pod úpätím Nízkych Tatier. V športe musíte mať aj šťastie. S trochou šťastia mohli Drotárovci skončiť na 4. či 3. mieste. No so šťastím vlastne skončili túto súťaž bez väčšej ujmy po malom výlete, keď sa ich Citroën DS3 WRC intímne zblížil s retardérom…

Igor Drotár

Igor Drotár: „Rally Tatry majú svoju vlastnú charizmu a tento rok ponúkli krásne skúšky. Tieto trate som jazdil dávno v 70. rokoch, keď boli šotolinové. Usporiadateľ však mohol konzultovať s pretekármi niektoré retardéry, ktoré boli miestami trošku nelogické a hlavne nebezpečné; napríklad tri kilometre letíte na vytočenej šestke s priemerom 160 km/h a náhle brzdíte na priemer 15 km/h. Vzápätí však vaša priemerná rýchlosť opäť vyskočí na 160 km/h. Ak by nás spomalili povedzme na 120 km/h, bolo by to bezpečnejšie aj plynulejšie. Napriek tomu kolízia s retardérom bola naša chyba. Poniektorí máme istý hendikep tým, že nejazdíme toľko súťaží, ako niektorí iní. Tá nevyjazdenosť sa začína prejavovať u viacerých, pretože jazdenie nenahradíte ničím. Už teraz sa však veľmi teším na Jankov Vŕšok tento víkend, kedy opäť presadnem do kopcového špeciálu.“

Dobšiná, Tatry, Jankov Vŕšok: letné prázdniny v podaní automobilového pretekára, tri ostré víkendy za sebou. Slovenský šampionát pretekov automobilov do vrchu pokračuje už tento víkend na Jankovom Vŕšku pri rodisku Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci.

Zdroj: Martin Trenkler/RPM / Foto: Szabosi/autosportfoto.sk

Pridaj komentár