Igor Drotár

Igor Drotár bilancuje sezónu 2015

Stálica slovenského motoršportu Prešovčan Igor Drotár má za sebou ďalšiu sezónu na tratiach rýchlostných skúšok, ako aj pretekov do vrchu. S vozidlom Citroën DS3 WRC si vybojoval skvelú štvrtú priečku v absolútnom poradí slovenského rally šampionátu, tretie miesto v triede 11, ako aj titul absolútneho vicemajstra Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu (MSR PAV) s vozidlom Mitsubishi Lancer WRC.

Igor Drotár

Nové vozidlá a stabilná dvojica Igor Drotár/Vlado Bánoci tešili s krásnym Citroënom DS3 WRC divákov na celkovo piatich podujatiach MSR v rally, ktoré ponúkli dovedna 7 súťažných dní. Sám 9-násobný majster sveta WRC Sébastien Loeb osedlal toto konkrétne vozidlo dvakrát predtým.

Preteky automobilov do vrchu mali úplne odlišný nádych od súťaží rally. Aj tu Igor prešiel na novú techniku – Mitsubishi Lancer WRC, ktoré preňho vyskladal David Komárek so svojím tímom. Auto však od začiatku bojovalo s vývojovými poruchami, ktoré akosi patria k novej technike. Napriek tomu mu patrí skvelá druhá priečka v celkovom hodnotení šampionátu MSR PAV.

Igor, máš za sebou ďalšiu sezónu v rally, ako aj v pretekoch do vrchu. Ako hodnotíš svoju premiérovú sezónu za volantom slávneho Citroënu DS3 WRC?

ID: Príde mi to stále ako sen. Voziť sa v takomto aute bolo pre mňa jedným obrovským zážitkom. Jazdilo sa mi s ním skvelo, aj keď sme vôbec netestovali a po jazdeckej stránke som sa s ním preto úplne nezžil. Napriek tomu mám krásne zážitky a môžem skonštatovať, že to bolo najlepšie auto, s akým som kedy súťažil. Sám Sébastien Loeb s ním šiel dve rally, čo dáva autu tiež svoje čaro. Fungovalo bez jediného problému a musím pochváliť tím D-max, pretože mi zakaždým doniesli auto v stopercentnom stave.

Igor Drotár

Aké sú Tvoje dojmy z kontroverzného konca sezóny MSR v rally?

ID: Pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali. Je jedno, aké sú. Ak teda niekto nemá niečo podľa pravidiel, musí byť patrične penalizovaný. Nezáleží na tom, či šlo o veľký, alebo malý podvod, vedomý či nevedomý. Nejakým štýlom si tie tresty vymenili, keďže Melichárekovci prišli pred dvoma rokmi o titul kvôli oveľa nezmyselnejšiemu problému, pričom vtedy protestoval práve tím Grzegorza Grzyba.

Myslíš si, že v danej dobe potrebuje Slovensko moderné vozidlá WRC?

ID: Ja som za to, aby jazdili všetky autá, ktoré môžu. A je jedno, či je to po homologácii, alebo niečo nové. Treba dať priestor všetkým, kto chce a môže jazdiť. Čím viac áut na štartovej listine, tým lepšie aj pre fanúšikov. Tie moderné a silné autá sú veľmi atraktívne a podľa mňa patria do nášho šampionátu. Lákajú divákov aj z okolitých krajín. Keby sme boli jediní vo svete, kde súťažia moderné WRC, tak je to možno iné. No sú krajiny, kde takéto autá jazdia už dlho.

Igor Drotár

V pretekoch automobilov do vrchu si rovnako presedlal na novú techniku. Napriek častým problémom si získal titul absolútneho vicemajstra Slovenska. Ako hodnotíš svoju kopcovú sezónu?

ID: Táto sezóna bola jednou z najnáročnejších, aj kvôli zvykaniu si na nové auto. Zároveň nás neustále sprevádzali problémy, ktoré však súvisia s vývojom a verím, že ďalší rok by to bolo lepšie. Chceli sme jazdiť s podobnou technikou, ako môj najväčší konkurent Jožko Béreš. Napokon on prešiel na lepší stroj, i keď samozrejme je to výborný jazdec. Bola to zaujímavá sezóna a vďaka bohu za skvelé druhé miesto. Budúca sezóna bude určite zaujímavá a rovnako ako v rally, uvidíme, s akým autom napokon nastúpime. Nemyslím na ukončenie kariéry; budem jazdiť dovtedy, dokiaľ budem tešiť fanúšikov a naše výsledky budú pravidelne v top 5. Keď sa to všetko vytratí, vtedy prestanem pretekať.

Igor Drotár

Je niečo, čo vieš prezradiť o svojich plánoch do ďalšej sezóny?

ID: Veľmi rád by som prezradil svoje plány, no ešte nemáme všetko dotiahnuté na 100 %. Preto nechcem zbytočne nič prezrádzať. Ďakujem fanúšikom za ich priazeň a energiu, ktorú mi dávajú a ktorá ma motivuje ísť ďalej. Verím, že ich nesklamem ani budúci rok.

Kde ťa ešte tento rok uvidíme?

ID: Čaká nás Auto Show na Slovakia Ringu so Škodou Fabia WRC, ako aj ďalšie podujatia s týmto autom: Stretnutie majstrov v Sosnovej, Pražský rallyšprint a Mikulášska rally v Slušoviciach. Mal som teraz trochu viac času, tak som sa venoval sebe a vyliečil som sa z choroby, ktorá ma sužovala koncom sezóny. Tiež sa snažím stretávať priateľov a reklamných partnerov, na ktorých počas sezóny nie je toľko času.

Zdroj: Martin Trenkler/RPM / Foto: Szabosi/autosportfoto.sk

Pridaj komentár