Štofi Rosina

Štofi Rosina po náročnej premiére v Blancpain GT Series 2016

Historicky najúspešnejší slovenský automobilový pretekár Štefan „Štofi“ Rosina ml. (28) má za sebou úvodné podujatie prestížneho seriálu Blancpain GT Series Sprint Cup v talianskom Misane (8.-10. apríla). Rozloženie síl v nabitom poli 39 silných vozidiel GT3 napokon ukázalo prekvapivé nedostatky špeciálov Lamborghini Huracán GT3 tímu Grasser Racing Team (GRT).

Štofi Rosina

Predsezónne testy nijako nenasvedčovali tomu, čo tento továrenský tím Lamborghini čakalo hneď na úvodných pretekoch. Neboli však jediní, kto v nemom úžase sledoval skutočné výkony jednotlivých značiek a tímov. Druhú – pomalšiu polovicu štartového poľa tvorili mnohé špičkové skúsené posádky. Na zozname prihlásených figurovala svetová smotánka top jazdcov z GT3, ako aj bývalí piloti formulových šampionátov (vrátane F1).

Piatkové voľné tréningy poznačil dážď a chladnejšie podnebie. Sobota predstavovala trojdielnu kvalifikáciu a večerné Kvalifikačné preteky. Štofiho úloha bola prepracovať ich Lamborghini č. 16 do druhej časti kvalifikácie, v ktorej prebral volant jeho skúsený tímový kolega Holanďan Jeroen Bleekemolen. Ten však neprekonal ani čas nášho pretekára a ich auto sa napokon prepadlo štartovým poľom na konečnú 33. pozíciu.

Štofi Rosina

Medzitým na okruhu zapršalo. Večerné preteky mali odštartovať pod umelým osvetlením a na polomokrom asfalte, ktorý však mohol už len schnúť. Tí, ktorí štartovali z nevýhodných pozícií, zariskovali, a obuli pneumatiky na suchú trať. „Trebalo riskovať, keďže sme nemali veľmi čo stratiť, len získať inou stratégiou. No tesne pred pretekmi náš inžinier prikázal prezuť autá na „mokré“ pneumatiky,“ hovorí Rosina.

V polovici pretekov mal náš jazdec striedať Bleekemolena, ten však nepochopiteľne prestrelil svoj box. Ďalším kolom tak stratili pozície, ktoré si Holanďan predtým vybojoval. Štofiho úspešnú stíhaciu jazdu napokon predčasne ukončil náraz odzadu, ktorý mu uštedril nepozorný pretekár na Audi R8 LMS.

Hlavné preteky v nedeľu popoludní odjazdili už v priaznivom počasí. Tentokrát štartoval Štofi (opäť až z 33. priečky, určenej výsledkami Kvalifikačných pretekov), no pri vjazde do boxov pred povinnou výmenou mu odišla prevodovka, ako následok sobotňajšej nehody.

Štofi Rosina

Štefan Rosina: „Takýto náročný a smolný víkend nečakal nikto z tímu, ani zo samotného Lamborghini. Stále nepoznáme príčinu nášho neúspechu a nedokončené preteky nijako nepridávajú na nálade. Grasser je však profesionálny tím a už teraz intenzívne pracuje na odstránení nedostatkov a analýze slabého výkonu nášho auta. Dosahoval som prakticky rovnaké časy, ako ostatní kolegovia z Lamborghini. Darilo sa mi aj predbiehať, takže som po odmlke so svojím výkonom celkom spokojný. Bude to náročná sezóna, no nevzdávame sa.“

Blancpain GT Series Sprint Cup pokračuje 6.-8. mája na anglickom okruhu Brands Hatch.

Zdroj: Martin Trenkler/RPM / Foto: Martin Trenkler

Pridaj komentár