VC Abu Dhabi

VC Abu Dhabi – preteky

Nuž, posledné preteky sezóny 2016 Formule 1 máme za sebou. Zvíťazil Lewis Hamilton, no je prvým porazeným, pretože titul Majstra sveta nezískal.

Štart pretekov bol nezvykle pokojný, žiadne vážnejšie zaváhania neboli vidieť. Ťukanec opäť rozdával Max Verstappen na Red Bulle, keď po svojom manévre dokonca otočil svoj monopost v „hodinách“. V jazde však pokračoval aj keď na poslednom mieste. V piatom kole Max získava pozíciu na trrinástom mieste po útoku na Kvyata na sesterskom Toro Rosso. Už v ôsmom kole sa začínajú prvé zastávky v boxoch, keď do boxov mieria Hamilton, Räikkonen a Alonso. V deviatom kole idú do boxov Rosberg, Vettel, Hulkenberg, Massa a Kvyat, o kolo neskôr Ricciardo a Pérez. Poradie na čele pretekov je Hamilton, Verstappen, Rosberg, Räikkonen, Ricciardo, Vettel, Button, Hulkenberg, Pérez…

Po prvej zastávke v boxoch tlačí Ricciardo na Räikkonena, Rosberg tlačí na Verstappena. Obe dvojičky sú férové, no predbiehanie sa nekoná. V 13. kole končí po poruche prednej nápravy Jenson Button, o pár chvíľ končí s poruchou prevodovky Daniil Kvyat. Svoj monopost odstavuje na dobrom mieste a pretekové tempo ostatným nekazí. V 20. kole napokon Nico Rosberg s Mercedesom predbieha Maxa Verstappena na Red Bulle. O dve kolá neskôr začínajú druhé zastávky v boxoch. Na taktické manévre najviac doplatil Kimi Räikkonen, keď sa ocitá až za oboma Red Bullami. V 35. kole je poradie Vettel, Hamilton, Rosberg, Verstappen, Ricciardo, Räikkonen, Alonso, Hulkenberg…

Sebastian Vettel si dlhú dobu zajazdil na čele pretekov, čo bolo zaujímavé. Jeho pneumatiky mu dovoľovali ísť dostatočne rýchlo aby ho súperi moc nedobiehali, no dopomáhal tomu aj Lewis Hamilton, ktorý zvolil taktiku krúženia len do 2 sekúnd pred Nico Rosbergom, s ktorým bojoval o titul. V 38. kole napokon ide Sebastian Vettel po nové pneumatiky a klesá na šieste miesto. Jeho okamžitá rýchlosť po zastávke v boxoch bola úkážková. Jedným najrýchlejším kolom za druhým sa výrazne približoval k jazdcom pred ním. V 41. kole mu pozíciu prepúšťa Kimi Räikkonen, v 46. kole predbieha Sebastian Daniela Ricciarda a už je štvrtý. V 49. kole dobehol Sebastian Maxa Verstappena a začal na neho vyvíjať tlak. Napokon ho v 51. kole predbieha, aje keď Max svoju pozíciu ľahko nepustil. Sebastian Vettel bol dostatočne rýchly aby dobehol aj druhého Nica Rosberga, no bolo súčasne vidieť aj to, že prvý Lewis Hamilton stále brzdí Nica a tak mal jazdec Ferrari uľahčenú prácu.

Po urgencii z boxov Mercedesu a obrane Nica Rosberga sa napokon Sebastian na druhé miesto neprebojoval. Lewisa Hamiltona doslova dotlačili do cieľa na prvom mieste, Nico Rosberg dojazdil na druhom a Sebastian Vettel na treťom mieste. Emotívnu Veľkú cenu Abu Dhabi napokon vyhral prvý porazený v boji o titul Majstra sveta Lewis Hamilton. Titul Majstra sveta Formuly 1 získal prvýkrát Nico Rosberg a napodobnil tak svojho otca Keke Rosberga. S kolotočom Formuly 1, resp. s kokpitom jazdca sa lúčia bývalý Majster sveta Jenson Button a rovnako bývalý jazdec Scuderia Ferrari pilot Felipe Massa. Ďakujeme a želáme veľa úspechov.