Rally Prešov 2018 už tento víkend.

Koho uvidíme na štarte v Prešove?

Prešovská súťaž je úvodným podujatím novej sezóny Majstrovstiev Slovenska v rely (MSR) a tak sme všetci s napätím očakávali kto a s akou technikou bude tento rok štartovať. Po klesajúcom počte súťažných posádok v závere minulej sezóny sme však príjemne prekvapení.

Rally Prešov 2018

Pri pohľade na štartovú listinu poskočí srdce každého fanúšika. Prihlásených do súťaže máme 49 posádok, pričom 37 bude štartovať v MSR a ďalších dvanásť v Slovenskom Rally Pohári (SRP). Na štarte je hneď osem špičkových vozidiel kategórie R5 a nechýbajú ani veľké mená zaručujúce kvalitu.

O absolútnom titule slovenského šampióna sa bude rozhodovať medzi posádkami štartujúcimi s technikov R5. Chýbať síce bude šampión posledných dvoch sezón, Čech Pavel Valoušek, no tešiť sa môžeme na Košičana Martina Kočiho, ktorý vlani prišiel o titul pri rovnosti bodov len kvôli pomeru umiestnení. Koči v tomto roku štartuje za nový Škoda Slovakia Motorsport tím a okrem domácej súťaže bojuje aj v ME rely. Asi najvážnejším súperom mu bude úradujúci poľský šampión Grzegorz Gryb (obaja Škoda Fabia R5) z bratislavského Rufa Sport tímu, ktorý sa bude chcieť nielen vrátiť na slovenský majstrovský trón, ale Kočimu sa postaví aj v európskom šampionáte. Počítať v boji o pódiové umiestnenia však musíme aj navrátivším sa Jarom Melichárkom, ktorý s Fiestou R5 nastupuje v novom tíme Zaneti a tiež s nestarnúcou prešovskou legendou, Igorom Drotárom, ktorý presedlal pred sezónou z Fabie R5 tiež na Fiestu R5. Do hry vstupuje aj úradujúci šampión Triedy 3, skúsený Peter Gavlák, ktorý sa rozhodol presadnúť do Fabie R5. V Prešove by sme však nemali opomenúť ani Vlada Hanuša (Fiesta R5), Maďara Jozefa Trencsényiho (Fabia R5), či Poliaka Mikiho Marczyka (Fabia R5).

Rally Prešov 2018

Nie menej zaujímavé to bude v tradične silno obsadenej Triede 3. Tu vyštartuje sedem posádok a pre nás sú zaujímavé hlavne dve mená. Po slabších rokoch sa do rely vracia v konkurencieschopnom aute výborný Ďodi Béreš, ktorý v novom tíme SK DER Rally bude jazdiť na Mitsubishi Lancer. Prešovčanov však zaujíma nádejný Tomáš Konečný z domáceho Rally System Slovakia tímu. Po vlaňajších problémoch je jeho Subaru konečne v kondícii a Tomáš sa chce popasovať o titul v triede.

Najobsadenejšou je Trieda 5, kde máme na štarte deväť posádok. Odhadnúť víťaza v tejto triede by bolo príliš trúfalé, no povedzme si, že v nej štartuje aj ďalší skúsený Prešovčan a ex-majster Slovenska, Peter Haluška. Diváckou lahôdkou bude však štart jediného vozidla v Triede 11, ktorým je Škoda Octavia WRC. Do tohto „zvera“ sa rozhodol presadnúť Tomáš Kukučka a určite pozabáva divákov svojou jazdou aspoň tak, ako nesmrteľný Jozef Béreš starší, ktorý nemôže so svojou „historickou“ Mazdou 323 chýbať. Verme teda, že vyjde počasie a posádky sa postarajú o napínavé a hodnotné preteky, ktoré zapíšu ďalšiu úspešnú kapitolu prešovskej rely.

Zdroj: Ľuboš Kašický
Tlačové stredisko 24.Rally Prešov 2018

Pridaj komentár