RUFA SPORT

„Kam smeruje slovenská rally ?“ – Ľubomír Kleman

Piate kolo seriálu Majstrovstiev Slovenska v rally 2019, 25. Rally Prešov 2019 skončila absolútnym víťazstvom slovenského RUFA SPORT Teamu a jeho poľskej posádky Grzegorz Grzyb – Jakub Wróbel jazdiacej na Škode Fabia R5.

RUFA SPORT

Víťazstvo potešilo a Grzyb s Wróbelom si upevnili vedenie v priebežnom poradí slovenského rally šampionátu. Radosť z víťazstva však už po necelej hodinke vystriedalo sklamanie z „pokrúcania“ rally predpisov v prospech inej súťažnej posádky. A presne tento fakt poriadne doviedol manažéra slovenského RUFA SPORT Teamu, Ľubomíra Klemana k zamysleniu na tému „Kam smeruje slovenská rally?“

„Ako všetci viete, RUFA SPORT Team, ktorého som manažérom, funguje nepretržite na slovenskej rally scéne už pätnástu sezónu. Za túto dobu naša súťažná posádka nikdy neskončila horšie ako na treťom mieste absolútneho konečného slovenského rally poradia, pričom sme sa štyrikrát stali absolútnymi slovenskými majstrami v rally a dvakrát aj poľskými absolútnymi majstrami. Toto všetko dokazuje, že patríme k najúspešnejším rally tímom, ktoré na Slovensku fungujú, alebo aj v minulosti fungovali. A práve tento fakt si myslím, že ma oprávňuje vyjadriť sa aj k poslednej „udalosti“, ktorá sa udiala na rally v Prešove.

Pre tých, ktorým náhodou niečo ušlo, v krátkosti vysvetlím. Naša najbližšia konkurencia, s ktorou bojujeme o tohtoročný slovenský rally titul, neodovzdala jazdný výkaz v časovej kontrole umiestnenej pri cieľovej rampe. Každý, aj nováčik v rally vie, že neodovzdanie jazdného výkazu sa v rally rovná vylúčeniu zo súťaže. V prípade posádky Martin Koči – Radovan Mozner ml. sa tak pri zverejnení predbežnej klasifikácie aj stalo. Žiaľ, po proteste proti rozhodnutiu o nesúhlase proti nezaradeniu do predbežnej klasifikácie, ktorý podal Škoda Slovakia Motorsport ako súťažiaci, ktorého spomínaná posádka reprezentuje, sa prípadom zaoberala Rada športových komisárov (v zložení Jaroslav Vadoc, predseda RŠK, Gabriela Szczeczinová, člen RŠK a Adrián Kramer, člen RŠK). Tá napriek faktu, že bol jednoznačne porušený článok 14.3.3 MŠP FIA rozhodla o zrušení trestu a spätnému zaradeniu do záverečnej klasifikácie. Je pravdou, že sa odvolala pri zrušení trestu o dva body MŠP FIA, ktoré jej to aspoň „naoko“ umožňovali, ja som však presvedčený o tom, že pravda je niekde inde a posádka mala byť potrestaná podľa spomínaného článku 14.3.3. MŠP FIA. Zároveň som presvedčený o tom, že ak by takýto „prešľap“ spravila hociktorá iná posádka, nemala by RŠK problém protestu nevyhovieť. Najhoršie je, že toto nebolo prvýkrát kedy boli predpisy „ohýbané“ v prospech jednej posádky.

RUFA SPORT

A preto sa pýtam? Má vôbec zmysel pokračovať v rally na Slovensku? Všetci vieme, že rally súťaže sú nádherným, ale aj poriadne nákladným športom. Vieme aj to, že všetkým rallystom, či už tímom, ale aj organizátorom sú často hádzané poriadne „klacky“ pod nohy. Vieme však aj to, že každý robí rally šport s láskou a od srdca. Preto sa opäť pýtam, prečo na Slovensku existujú ľudia, ktorí sa tvária ako odborníci, ale zároveň sa im „postupne, ale o to istejšie“ darí pochovávať nami milovaný motoristický šport. A to, že hovorím čistú pravdu môžeme sledovať na jednotlivých súťažiach, kde sa neustále znižujú počty štartujúcich. A určite to nie je iba nedostatkom prostriedkov, ale aj nekompetentnosťou činovníkov, ktorí ich jednoducho znechucujú.“

Ľubomír Kleman
RUFA SPORT Team

Foto: Tibor Szabosi

Pridaj komentár