RUFA SPORT

RUFA SPORT Team zažil veľmi napínavú sezónu MSR rally 2019

Slovenský RUFA SPORT Team má za sebou už štrnástu kompletnú sezónu v slovenskom rally šampionáte.

RUFA SPORT

Štvorica víťazstiev, pätica druhých a dve tretie miesta absolútneho poradia. Celkový zisk 299,5 bodu, z ktorých po povinnom škrtaní troch podujatí ostalo 232,5 bodu a záverečné druhé miesto absolútneho poradia. Taká je bilancia posádky slovenského RUFA SPORT Teamu, Grzegorza Grzyba a Jakuba Wróbela v rámci práve ukončených Majstrovstiev Slovenska v rally 2019.

Poďme sa pozrieť ako sa tímu a jeho súťažnej posádke darilo na jednotlivých podujatiach.

38. Kowax Valašská Rally 2019

Úvodným podujatím Majstrovstiev Slovenska v rally 2019 bola súťaž, ktorej centrom sa stalo moravské mesto Valašské Meziříčí. Dvojetapová súťaž, ktorá mohla zároveň dopriať súťažným posádkam aj prvú dvojicu bodov do priebežného hodnotenia šampionátu. V prípade RUFA SPORT Teamu tých bodov bolo za prvú etapu 21 za tretie miesto a za druhú 25, keď dojazdila posádka na druhej priečke.

Bola to krásna súťaž, jazdilo sa veľmi rýchle, bolo tu veľa technických miest, kde bolo treba dávať veľký pozor. S umiestnením som spokojný. Bola to moja prvá súťaž v sezóne a na jej začiatku som bol dosť stvrdnutý. Do slovenského šampionátu sme získali štyridsaťšesť bodov, patrí nám druhá priečka v priebežnom absolútnom poradí, čo nie je zlé,“ povedal po súťaži jazdec Grzegorz Grzyb.

RUFA SPORT

46. Rallye Tatry 2019

Druhé kolo Majstrovstiev Slovenska v rally 2019 odštartovalo už na domácej pôde, pod tatranskými končiarmi. Rovnako ako vo Valašskom Meziříčí, tak aj v Poprade bojovali súťažné posádky v rámci dvojetapovej súťaže, čiže o dvojitú porciu bodov. Slovenský RUFA SPORT Team na túto súťaž, ktorú už v minulosti trikrát absolútne vyhral, išiel s plánom zabojovať o celkové víťazstvo aj teraz. Žiaľ, nie vždy idú veci podľa plánu o čom sa Grzyb s Wróbelom presvedčili už v úvode súťaže, keď najskôr dostali desaťsekundovú penalizáciu a následne defekt. Po prvom súťažnom dni tak odchádzali spať s tretím miestom a 21 bodovým ziskom. Druhý deň bol podstatne lepší a výsledkom bol zisk 25 bodov za druhé miesto absolútneho poradia.

Súťaž nebola zlá, len sme mali trochu smolu. V druhej etape to bolo super, boli ťažké podmienky, dokonca na jednej z rýchlostných skúšok snežilo, čo urobilo súťaž ešte zaujímavejšou. Jediné čo ma mrzí bola absolútne nezmyselne zrušená posledná rýchlostná skúška, myslím, že ak by sa bola išla, boli by sme si pripísali za druhú etapu plný počet bodov,“ zhodnotil Grzegorz Grzyb po Rallye Tatry.

RUFA SPORT

15. Agrotec Petronas Rally Hustopeče 2019

Veľmi náročné, hlavne z pohľadu neskutočne horúceho počasia, bolo tretie kolo slovenského rally šampionátu. To sa konalo v moravských Hustopečiach. Už prvú etapu v slovenskom poradí jednoznačne ovládla posádka slovenského RUFA SPORT Teamu, Grzegorz Grzyb a Jakub Wróbel na vozidle Škoda Fabia R5. V druhej dojazdili na druhom mieste, v súčte celej rally však brali prvenstvo.

Bolo to naozaj veľmi náročné hlavne pri pohľade na počasie. Vysoké teploty šplhajúce sa k tridsiatim piatim stupňom znamenali, že v aute sme mali možno aj šesťdesiat stupňov. K tomu musíme pripočítať prach, ktorý bol v niektorých miestach v kombinácii s tmou doslova nepriehľadný. Po piatkovom víťazstve sme sa v sobotu snažili rovnako o čo najlepšie umiestnenie v rámci slovenského šampionátu, ale zároveň sme chceli aj brať absolútne víťazstvo medzi súťažiacimi v rámci slovenského šampionátu v rámci celého podujatia. Tomu sme prispôsobili aj našu jazdu, ktorá nebola úplne bez chýb, ale bola dostatočne rýchla na to, aby sa nám darilo držať vybojovanú pozíciu,“ opísal Rally Hustopeče Grzegorz Grzyb.

RUFA SPORT

25. Rally Prešov 2019

Na jednoetapovú 25. Rally Prešov 2019 prišiel RUFA SPORT Team, ale aj jazdec Grzegorz Grzyb, v pozícii lídrov priebežného poradia šampionátu. Cieľ bol jasný, brať v Prešove šieste absolútne víťazstvo. Toto všetko sa podarilo a Grzyb s Wróbelom brali plný počet bodov.

Som neskutočne šťastný, že sa nám podarilo šiestykrát tu v Prešove vyhrať. Bol by som veľmi rád, keby sa mi podarilo takto dobre jazdiť ešte dlhé roky a keby som dokázal pridať ďalšie víťazstvá a neustále prepisovať históriu. Čo sa samotnej súťaže týka, jazdilo sa veľmi rýchle. Urobili sme aj niekoľko drobných chybičiek, ale našťastie to boli drobnosti pri ktorých sme nestrácali čas. Vyhrali sme šesť z celkového počtu osem rýchlostných skúšok. Ja som nadmieru spokojný, auto bolo pripravené perfektne a všetko vyšlo ako sme chceli,“ dodal po poslednej rýchlostnej skúške Grzegorz Grzyb.

RUFA SPORT

3. DeutschMann Rally Trebišov 2019

Aj piate kolo Majstrovstiev Slovenska v rally 2019, ktoré sa konalo v Trebišove, sa stalo korisťou slovenského RUFA SPORT Teamu a súťažnej posádky Grzegorz Grzyb – Jakub Wróbel. Podujatie na východnom Slovensku nielenže vyhrali v absolútnom poradí, ale upevnili si aj svoju vedúcu pozíciu v priebežnom poradí slovenských majstrovstiev. Nebolo to však jednoduché.

Bojovali sme celý deň o víťazstvo. Na prvom teste sme ale urobili dosť chýb, ale potom to už bolo lepšie a darilo sa nám. Bola to naozaj náročná súťaž, rýchla a v niektorých úsekoch aj poriadne nebezpečná. V závere sa nám podarilo prebojovať na prvé miesto a vyhrať,“ povedal po podujatí Grzegorz Grzyb.

RUFA SPORT

11. Rallye Veľký Krtíš 2019

Vo Veľkom Krtíši odštartovala rally súťaž po takmer tridsať ročnej pauze a tak všetky prítomné posádky čakali absolútne nové trate, ktoré nikto z nich nepoznal. Napriek tomu do toho Grzegorz s Jakubom išli naplno, rozhodnutí získať ďalšie víťazstvo v rade a opäť o kúsok odskočiť svojim prenasledovateľom. Žiaľ, nie vždy ide všetko tak, ako si človek naplánuje. V tomto prípade trochu zaštrajkovala technika, čo dvojicu RUFA SPORT Teamu ihneď posunulo na druhé miesto absolútneho poradia, na ktorom súťaž aj ukončila.

Bola to naozaj veľmi pekná súťaž, za čo by som rád poďakoval organizátorom. Rýchlostné skúšky boli rýchle čo sa nám páčilo. Škoda iba toho prvého kola a poruchy auta, kde sme stratili veľa. To už bolo nemožné dotiahnuť. No ale čo už, naďalej sme lídrami priebežného poradia, máme dvadsať bodov navrch a Košice budú zase rozhodovať o majstrovi,“ doplnil Grzegorz Grzyb v cieli.

RUFA SPORT

45. Rally Košice 2019

Slovenský RUFA SPORT Team s posádkou Grzegorz Grzyb – Jakub Wróbel patrili v rámci posledného kola slovenskej rally sezóny, ktoré bolo dvojetapové, k najhorúcejším favoritom na zisk majstrovského titulu. Napriek dvadsať bodovému náskoku, s ktorým do Košíc cestovali, nemali však ešte stále nič isté. V rámci poslednej súťaže bolo totiž bodov na rozdávanie podstatne viac ako na iných súťažiach. Dôvodom bol fakt, že podľa aktuálnych predpisov SAMŠ bol posledný bodovaný deň ohodnocovaný jeden a pol násobkom normálnych bodov.

RUFA SPORT Team nenechal nič na náhodu a už pred súťažou avizoval zmenu vozidla, pričom do Košíc ako prvý slovenský rally tím priviezol najnovšiu špecifikáciu vozidla Škoda Fabia R5 EVO. Práve s týmto autom chceli Grzegorz s Jakubom poriadne zatiahnuť a vyhrať podujatie. Žiaľ konkurencia bola o chlp rýchlejšia a aj keď Grzegorz s Jakubom prvú etapu vyhrali, o majstrovi rozhodla druhá etapa. Tu dojazdili na druhom mieste a výsledkom tak bolo aj druhé miesto absolútneho poradia v rámci celých majstrovstiev.

Dojazdili sme síce druhí, ale súboje počas celej sezóny boli úchvatné. Vždy sa bojovalo až do samého cieľa a to je to, čo tento šport robí takým príťažlivým pre divákov. Ďakujem celému tímu, rodine, priateľom a fanúšikom za podporu. Dúfam, že ešte v budúcnosti budem mať možnosť bojovať opäť o titul a snáď to potom vyjde lepšie,“ skonštatoval v cieli súťaže Grzegorz Grzyb.

RUFA SPORT

Titul prvých vicemajstrov Slovenska v rally v sezóne 2019 napokon privítal aj manažér RUFA SPORT Teamu, Ľubomír Kleman: „Titul prvých vicemajstrov v absolútnom poradí nie je zlý. Sezóna bola naozaj fantastická, bojovali sme od začiatku až do konca doslova o desatinky sekúnd. Vyhýbali sa nám technické poruchy, aj havárie a myslím si, že práve tohtoročná sezóna bola jedna z najviac dramatických v posledných rokoch. Bola nesmierne vyrovnaná, plná neočakávaných zvratov a naša posádka opäť dokázala perfektnú prípravu. Samozrejme k tomu sme potrebovali aj dobrú techniku a tú sme mali k dispozícii. Na posledné kolo slovenského rally šampionátu sme dokonca priviezli najnovšiu Škodu Fabia R5 EVO a to ako prvý slovenský rally tím v histórii. Moja vďaka patrí samozrejme posádke, partnerom tímu, mechanikom pripravujúcim súťažné vozidlo, priateľom a známym a v neposlednom rade aj fanúšikom. Boli to nesmierne napínavé majstrovstvá a verím tomu, že podobné zažijeme aj v budúcnosti, ja som spokojný. Teraz nás čaká ešte niekoľko mimosezónnych podujatí, kde chceme odviezť rovnako dobrú robotu ako v majstrovstvách. Už sa na ne tešíme.

Zdroj: Miro Majláth / Foto. Jozef Pisch, Tibor Szabosi, Martin Havran

Pridaj komentár