Jantar Team

Ján Miloň výborne zabojoval v rámci úvodného kola seriálu FIA EHCC 2021

Seriál FIA European Hill Climb Championship, ktorý v minulom roku zrušila pandémia opäť ožíva. Dôkazom je podujatie, ktoré sa konalo v portugalskom Boticas a na jeho štarte nechýbal ani Slovák Ján Miloň.

Jantar Team

Podujatie Rampa de Boticas 2021 sa malo podľa pôvodného kalendáru FIA European Hill Climb Championship 2021 konať až ako tretie v poradí. Vďaka ešte stále pretrvávajúcim COVID obmedzeniam je ale všetko inak, prvé dve podujatia boli zrušené a tak portugalský kopec v Boticase nakoniec odštartoval európsku kopcovú sezónu. Navyše sa konalo o premiéru, keďže európsky kopcový šampionát sa v Boticase na trati o dĺžke 5030 metrov so stúpaním 9,2 % konal prvýkrát.

Jantar Team

V prípade slovenského reprezentanta Jána Miloňa to boli, teda ak opomenieme tohtoročný „malý“ Šternberk, prvé veľké preteky od konca roku 2019. Navyše, ako už vieme Ján Miloň pred tohtoročnou sezónou vymenil McLaren 650S GT3 za kopcovú Škodu Fabia R5 Special. Ak vezmeme v úvahu viac ako rok trvajúcu prestávku, zžívanie sa s novým autom, ale aj fakt, že na tunajšej trati Jano ešte nikdy nejazdil, treba iba konštatovať, že dosiahnutý výsledok, druhé miesto v triede a piate v kategórii vôbec nie je zlý.

Jantar Team

Som rád, že sa konečne rozbehli preteky. Bolo to síce na trati, na ktorej som ešte nikdy neštartoval, ale to nevadí. Trať bola naozaj fantastická, s neskutočnými prevýšeniami v zákrutách, výborným asfaltom, navyše v nádhernom prostredí. Najskôr som absolvoval v sobotu na suchej trati dve tréningové jazdy. Organizátor, z dôvodu blížiaceho sa veľkého dažďa popoludní navrhol, aby jazdci absolvovali v sobotu prvú ostrú jazdu, s čím všetci zúčastnení súhlasili. V nej sa mi podarilo zajazdiť tretí čas v triede. V nedeľu ráno nasledovala jedna tréningová jazda a po nej druhá ostrá jazda. Tá sa konala na mokrej trati, mne sa napriek tomu podarilo posunúť, vďaka výbornému nastaveniu auta, ktoré mi moji mechanici pripravili, na druhé miesto v triede. Pred treťou ostrou jazdou už zase začalo svietiť slnko, v tom momente ale začala pneumatiková ruleta. My sme volili slick a dúfal som, že sa mi podarí vyhrať triedu. Počas jazdy som ale mal vo veľkej rýchlosti dve veľké krízovky, našťastie sa mi ich podarilo zvládnuť. Výsledkom bolo druhé miesto v triede a piate v kategórii. Na to, že som v podstate celý rok nesedel v aute, so Škodou Fabia R5 Special ešte nie som úplne zohratý, som spokojný. Dôležité je, že auto je celé a prvé body sú doma. Moja veľká vďaka patrí partnerom Jantar Teamu a mojim mechanikom, ktorí presne vedia ako auto nastaviť,“ opísal preteky Rampa de Boticas 2021 Ján Miloň.

Jantar Team

Jantar Team sa teraz presúva do Španielska, kde ich už počas nadchádzajúceho víkendu čaká ďalšie kolo seriálu FIA European Hill Climb Championship 2021.

Zdroj: Miro Majláth / Foto: Jantar Team

Pridaj komentár