Jaroslav Dubóczi

Dubócziho úspešný štart na MASTERS

Celá európska špička pretekárov automobilov do vrchu sa v portugalskej Brage stretla na vrcholnom podujatí sezóny FIA HILL CLIMB MASTERS. Medzi najlepšími nechýbal ani Žiarčan Jaroslav Dubóczi.

Jaro Dubóczi

Medzinárodná automobilová federácia prišla v roku 2014 s nápadom usporiadať prestížne podujatie na ktorom sa stretnú najúspešnejší pretekári automobilov do vrchu z celej Európy. Tento rok sa v portugalskej Brage konal už štvrtý diel FIA HILL CLIMB MASTERS, kde nechýbala znova ani slovenská reprezentácia. Na severozápad Portugalska odcestovalo sedem Slovákov, medzi ktorými bol aj Jaro Dubóczi.

Jaroslav Dubóczi

Podujatie sa malo konať už vlani, ale pre Covid bolo preložené o rok neskôr,“ vysvetľuje Žiarčan. „Pozvánku som dostal na základe mojich výkonov v národnom šampionáte a veľmi som sa jej potešil. Veď pre každého pretekára je veľká česť reprezentovať svoju krajinu a zúčastniť sa stretnutia majstrov.“ Súčasťou podujatia je tradične aj Pohár národov, kde súťažilo štrnásť krajín. Tie nominovali po štyroch pretekárov, ktorí potom bojovali o medaily. Slovensko Pohár národov vyhralo v roku 2016 v zložení Béreš, Drotár, Jureňa a Ondrej. V tomto roku do súboja nastupovalo v zostave Čambal, Juhás, Ondrej, a Šutlák, pričom v tvrdej konkurencii znova dokázalo bojovať o najvyššie priečky a v konečnom poradí obsadilo vynikajúce druhé miesto!

Gratulujem všetkým členom nášho tímu, ktorí súťažili v Pohári národov. Urobili celému Slovensku veľkú radosť a potvrdili, že výsledok z roku 2016 nebol náhodný. Ja som jazdil v súťaži jednotlivcov, kde bol môj Seat Leon Supercopa zaradený do Kategórie 1 a Skupiny 4,“ vysvetľuje Jaro Dubóczi. „Na MASTERS sa štartuje vždy s vozidlom, s ktorým pretekár absolvoval súťažnú sezónu. My sme vytvorili výbornú partiu v ktorej vládla perfektná atmosféra, čo určite tiež prispelo k našim úspechom na trati. Kapitánom bol skúsený Vlado Hybáček, ktorý pre tím urobil obrovský kus práce a ktorému aj takto chcem poďakovať.

Jaroslav Dubóczi

V sobotu Jaro odjazdil tréningové jazdy a v nedeľu zabojoval o čo najlepšie umiestnenie v silnej európskej konkurencii. „Pretekalo sa na skrátenej trojkilometrovej trati za priam ideálnych podmienok. Auto bolo výborne pripravené a technické problémy ma našťastie obchádzali. Mohol som sa tak naplno koncentrovať na výkon na trati,“ opisuje priebeh pretekov Jaro Dubóczi, ktorý svojim výkonom potvrdil, že medzi najlepších patrí a iba o štyri desatiny sekundy mu ušlo štvrté miesto, keď napokon skončil v Skupine piaty. „Trať bola výborne pripravená, ostatne, ako celé podujatie, za čo patrí usporiadateľom veľký obdiv a vďaka. Neskutočným zážitkom bola atmosféra, ktorú dokázali vytvoriť nadšení diváci, lemujúci trať po každej strane od štartu až do cieľa. Mal som doslova zimomriavky, keď sme sa spúšťali na štart (poznámka: servis bol situovaný nad cieľom). Jazdili sme tri súťažné jazdy a o poradí rozhodol ten najrýchlejší čas. S mojim umiestnením som spokojný, hoci vždy to môže byť lepšie. Nesmierne si vážim, že som mohol byť súčasťou reprezentácie Slovenska na takomto prestížnom podujatí. Boli sme tu výborná partia a budem na to spomínať celý život. Na tom, že som tu mohol byť má však zásluhu aj moja rodina a moji partneri, ktorým sa chcem aspoň takto veľmi pekne poďakovať,“ uzatvára skromný pretekár zo Žiaru nad Hronom

Zdroj: Ľuboš Kašický / freefoto: G. Kozera

Pridaj komentár