Jantar Team

Jantar Team v cieli etapy iba s Ulrichom a Schwarzbacherom, Pabiška havaroval

Štvrtá etapa Rally Dakar 2022, ktorá bola zároveň aj najdlhšou v tomto ročníku sa nakoniec ukázala ako veľmi náročná, nesmierne rýchla. V nej havaroval okrem iných jazdcov aj David Pabiška z Jantar Teamu.

Jantar Team

Dnešná etapa sa z pohľadu slovenského Jantar Teamu ukázala ako dosť smolná. Po tom, čo sa David držal na krásnom tridsiatom piatom mieste priebežného poradia, v skupine Original by Motul, prišla správa o tom, že havaroval. Našťastie podľa informácií pád z motorky zapríčinil „iba“ zlomenú kľúčnu kosť a rebro. Je to veľká smola, David totiž tento rok absolvoval už svoju trinástu Rally Dakar, pričom je to prvýkrát keď neuvidí cieľ súťaže.

Jantar Team

V prípade súťažnej posádky vozidla Mitsubishi Pajero 3000 L141G, s ktorým reprezentuje na Dakare slovenský Jantar Team dvojica Juraj Ulrich a Ľuboš Schwarzbacher dopadla dnešná etapa dobre, pričom sa im darilo zdolávať nielen regularity testy, ale aj navigačné testy. Žiaľ, rovnako si vybrali svoj diel smoly, keď im „odišiel“ v prevodovke tretí prevodový stupeň. Do bivaku však dojazdili bez veľkých problémov a tak na nich čaká dlhá noc, počas ktorej sa snáď prevodovku podarí dostať do príslušnej kondície.

„Mrzí ma Davidova havária, ale nenadarmo sa hovorí, že Dakar je najťažšia súťaž na svete a má veľakrát aj takúto podobu. S Davidom sme hovorili ešte v tankovacej zóne, bol spokojný, aj keď hovoril, že štvrtá etapa je strašne rýchla. Asi o hodinu sme sa žiaľ dozvedeli, že mal nehodu. Našťastie na jeho transport nebolo treba volať vrtuľník a Davida do bivaku previezli sanitkou. Samozrejme naša, už spoločná cesta pokračovala do nemocnice, kde sa David podrobil ďalším vyšetreniam. Našťastie žiadne vnútorné lekári neobjavili a skončilo to iba pri spomínanom zlomenom rebre a kľúčnej kosti. Samozrejme okrem Davida sme mali na trati aj posádku Juraj Ulrich – Ľuboš Schwarzbacher, ktorým sa dnes darilo dobre, škoda iba tej prevodovky, ale hádam sa to podarí do rána opraviť,“ zhodnotil Ján Miloň, šéf Jantar Teamu dnešnú štvrtú etapu Rally Dakar 2022.

Jantar Team

„Tohtoročný trinásty Dakar mi nebol súdený. Doteraz som vždy dojazdil až do cieľa, teraz je však všetko inak. Samozrejme nepopieram, bola to moja chyba. Išli sme viacerí v skupine a poriadne mi zaprášili, tak som trochu uhol zo stopy a už to bolo. Problém nebol v páde, ale v tom, že sa mi nenafúkla airbagová vesta, z čoho som dosť vyplašený, keďže všetko mohlo dopadnúť aj úplne inak. Rád by som poďakoval všetkým, keďže tá vaša podpora, či už z Čiech, ale aj Slovenska bola neskutočná, obrovská a ja si to veľmi vážim,“ opísal nehodu David Pabiška.

Piata etapa sa bude konať v okolí mesta Riyádh, pričom v tomto prípade budú mať motocyklisti a jazdci na Quadoch rozdielnu trať ako vozidlá a kamióny.

Zdroj: Miro Majláth / Foto: Jantar Team + dakar.com

Pridaj komentár