Igor Drotár na 41. Rally Košice: Do posledného dychu

Pretekať v zlom zdravotnom stave je pre jedných odvážny čin, hodný športovej úcty, pre ďalších čisté šialenstvo a zbytočný risk. Nezriedka usadajú pretekári, dokonca aj v F1, do auta s horúčkou, bolesťami alebo nevoľnosťou.

Igor Drotár

Extrém sú jazdci MotoGP s čerstvými zlomeninami, no svoje by vám povedal napríklad Mark Webber, ktorý pred pár rokmi v nevoľnostiach „ozdobil“ počas pretekov F1 zvnútra svoju prilbu aj overal… Na 41. Rally Košice neprestával udivovať ani Igor Drotár, ktorý napriek vážnym ťažkostiam dokončil súťaž na pódiovom mieste.

Pre jedných absurdné riziko, pre ďalších obdivuhodný výkon. Súťažiť dva dni v bolestiach a s teplotami vďaka nepríjemnému pásovému oparu, je veľa aj na podstatne mladších. Igora teraz čaká nútený oddych a liečba. Hovorím „nútený“, pretože 60-ročný Prešovčan potrebuje aktívny denný režim; je to možno súčasť jeho „elixíru života“. Navyše posádka bieleho Citroënu DS3 WRC s logami Liqui Moly si z Košíc odniesla veľmi cenné body a napriek ťažkostiam takmer neuveriteľné umiestnenie: neoficiálne nedeľňajšie výsledky (kvôli protestu voči víťazovi) hovoria o absolútnom 4. mieste v rámci Majstrovstiev Slovenska (3. v triede 11), pričom sobotu Drotár/Bánoci dokončili na 7. mieste v MSR (6. v triede). Dvojdňová rally predstavovala dĺžkou rýchlostných skúšok (140 km) cestu z Prešova do Liptovského Mikuláša – po náročných kľukatých cestách, vo vysokom tempe (nezriedka 190 km/h), so 70 oC v aute a v bolestiach…

Igor Drotár

Igor Drotár: „Nevyspytateľnosť rally ukázala, že okrem vysokého tempa je dôležité súťaž tiež dokončiť, čo môže priniesť nečakané výsledky. To bol náš prípad. Pôvodný plán bol neštartovať, keďže mi lekár nariadil absolútny kľud a vyhýbať sa vysokým teplotám. Nechcel som však prísť o body a znamená to, že sa budem liečiť o týždeň dlhšie. Uznávam, že to poznačilo naše výkony, no zároveň som čakal, že to bude ešte horšie. V sobotu som pred poslednou dvojicou skúšok dostal zimnicu a horúčku. Nejako sme to dobojovali a rozhodovali sa, čo ďalej. Napokon som si povedal: keď sme prvú polovicu vojny zvládli, zvládneme aj tú druhú. Mnohí naši konkurenti povypadávali, no pri takom vysokom tempe a náročnosti skúšok ma to ani neudivuje. Pred pár rokmi som absolvoval Rally Košice dolámaný po nehode na motorke a vtedy som si vravel, že to bola moja najťažšia súťaž. Mením názor: táto posledná rally bola najťažšou v mojom živote.“

Igora teraz neminie povinný oddych. V šampionáte vďaka výsledkom z Košíc figurujú na skvelom štvrtom mieste, no na Rally Tríbeč bude stále šanca o vyššie umiestnenie. Najbližšie podujatie ho čaká 5. a 6. septembra, kedy sa rozhodne o konečných výsledkoch Majstrovstiev Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu. Bojiskom bude Ostrá Lúka.

Zdroj: Martin Trenkler/RPM / Foto: Szabosi/autosportfoto.sk

Pridaj komentár