Maťo Homola

Maťo Homola na prvých pretekoch sezóny TCR Europe už tento víkend na Hungaroringu

Po dlhej zimnej prestávke prichádza opäť čas naštartovať pretekárske stroje a pustiť sa do plnokrvného pretekania. Ani Maťo Homola, jeden z najlepších slovenských automobilových pretekárov súčasnosti, nie je výnimkou. Už tento víkend sa zúčastní na prvých pretekoch sezóny TCR Europe, teda európskeho šampionátu cestovných vozidiel, kde sa predstaví za volantom špičkového pretekárskeho náradia Hyundai i30 N TCR.

Maťo Homola

Maťo Homola už skôr tento rok ukázal niekoľko noviniek, ktoré ho tento rok čakajú. Prvou z nich je nový seriál, teda európsky šampionát TCR Europe, ktorý predstavuje vrchol v kontinentálnych šampionátoch cestovných vozidiel. Pokračujeme novým tímom – je ním taliansky tím Target Competition. Ten píše už 15 rokov úspešnú motoršportovú históriu, počas ktorej získal tituly majstra Európy FIA ETCC, absolútne víťazstvo TCR International – ako tímová, tak pretekárska trofej, či tímový pohár v TCR Europe v r. 2017. Ako tímoví kolegovia Maťa Homolu sa tento rok predstavia až štyria ďalší jazdci: Srb Dušan Borković, švédska súrodenecká dvojica Andreas a Jessica Bäckman, či britský pretekár Josh Files. Ďalšou zmenou pre sezónu 2019 je nové auto; Maťo si po dvoch rokoch opäť sadne do auta, ktoré je skutočne víťazné. V minulej sezóne obsadilo prvé dve priečky vo svetovom šampionáte FIA WTCR. Hyundai i30 N TCR.

Na záver sme si nechali ďalšiu pecku. Seriál TCR Europe bude po rokoch motoršportom, ktorý budete môcť sledovať priamo z komfortu vašej obývačky a to naživo priamo na obrazovkách verejnoprávnej televízie. Prvé preteky víkendu budete môcť sledovať takmer naživo o 12:00 na obrazovkách Dvojky RTVS. (Z dôvodu iného programu na kanáli pôjde vysielanie zo záznamu, ale so živým komentárom Jána Žgravčáka a Michala Cimbalíka z onlineracing.eu). Druhé preteky víkendu už budú vysielané naživo v reálnom čase, so živým komentárom priamo na webovej stránke RTVS.

A ako bude vyzerať najbližší víkend z pretekárskeho a športového pohľadu? V sobotu sú na programe dva voľné tréningy, každý z nich bude mať 30 minút. Nasleduje 35 min. kvalifikácia, ktorá je rozdelená na dve časti – Q1 a Q2. Do Q1 vstupujú všetky vozidlá, trvá 20 min. Následne 12 najrýchlejších postupuje do Q2, ktorá trvá 10 min. Prvých 5 jazdcov si rozdelí aj body do celkového bodovania. 1. miesto 5 bodov, 2. miesto 4 body, 3. miesto 3 body, 2. miesto 2 body a 5. miesto 1 bod. Následne do prvých pretekov, ktoré sú na programe v nedeľu, jazdci odštartujú podľa výsledkov v Q2 a Q1. Teda najrýchlejší štartuje z prvého miesta (pole position), druhý najrýchlejší z druhého miesta, atď. Do druhých víkendových pretekov štartuje prvých 10 pretekárov z Q2 v obrátenom poradí. Teda prvé miesto v Q2 štartuje z 10. miesta, druhé miesto z Q2 ide z 9. miesta, atď. Od 11. priečky sa na štarte už poradie nemení.

Maťo Homola

Pred prvým tohtoročným pretekárskym víkendom slovenský reprezentant Maťo Homola povedal: „Po dlhej dobe bez pretekania cez zimu sa už neviem dočkať prvých pretekov. Máme výborné auto, ktoré som už otestoval počas predsezónnych testov priamo tu na Hungaroringu. Tento okruh mi sedí a v minulosti sa mi na ňom aj darilo. Zároveň som rád, že určite príde aj množstvo slovenských fanúšikov, keďže tento okruh je neďaleko Slovenska. Bližšie domov sa už tento rok nedostaneme. Neskutočne som tiež vďačný za spoluprácu s RTVS, kedy dostane aj motoršport podobný priestor, ako napríklad cyklistika, či biatlon. Všetci pretekáme pod rovnakou vlajkou! Držte palce!“, a dodáva: „Konkurencia bude skutočne veľká. Na štarte bude 31 jazdcov, z toho 10 bude jazdiť na rovnakom aute ako ja. Budem však bojovať ako lev!“

Voľné tréningy a kvalifikáciu môžete sledovať naživo na facebook stránke TCR Europe.

Program pretekov TCR Europe na Hungaroringu:
SOBOTA, 27. 4. 2019
10:30 – 11:00 – Free Practice 1 (facebook livestream)
13:45 – 14:15 – Free Practice 2 (facebook livestream)
16:00 – 16:20 – Qualifying 1 (facebook livestream)
16:25 – 16:35 – Qualifying 2 (facebook livestream)

NEDEĽA, 28. 4. 2019
11:25 – 11:51 – Race 1 (23 min + 1 kolo) (Dvojka RTVS od 12:00)
14:30 – 14:56 – Race 2 (23 min. +1 kolo) (naživo na webe RTVS)

Zdroj: Maťo Homola

Pridaj komentár