SK DER Rally Team

Zimné víťazstvo Benčeka

Svoj prvý sneh a ľad zvládla posádka SK DER Rally Teamu najlepšie ako sa dalo. Dominik Benček a Igor Plichta zvíťazili v úvodných pretekoch série Motorsport Rally Cup 2020.

SK DER Rally Team

Prvou automobilovou súťažou novej sezóny 2020 bola na Slovensku Zimná Levoča, ktorá zaknihovala už svoj štvrtý ročník. Súťaž, ktorá sa jazdí v rámci rely série MRC (Motorsport Rally Cup) je unikátna tým, že sa ide celá na snehu a ľade. Našťastie počasie podržalo usporiadateľov aj tento rok a pri nočných mrazoch až na úrovni – 13°C si výborné podmienky užili štartujúce posádky aj diváci.

Ešte som nikdy na snehu neštartoval. Bola to premiéra so súťažným autom,“ priznal Dominik Benček. „Veľmi sa mi to však páčilo. Má to svoje čaro a obzvlášť jazda v noci na snehu je super zážitkom.“ Prológ štartoval už v piatok podvečer a „noc dlhých nožov“ vyniesla hneď do čela priebežného poradia Mitsubishi Lancer Evo IX, na ktorom štartovali v triede A4 Benček s Plichtom. Prešovčania jazdiaci vo farbách SK DER Rally Teamu boli dokonca rýchlejší ako dve Fabie R5, štartujúce vo Voľnom pohári! „Išlo sa nám výborne. Nikdy predtým som nejazdil na pneumatikách s hrotmi a veľmi sme si to vychutnávali. Čas nás milo prekvapil,“ radoval sa Benček. Pritom v R5-kách, ktoré porazil, nebol nikto menej skúsený ako Poliak Mariusz Zapala, ktorý do Levoče prišiel v rámci prípravy na švédsku rely majstrovstiev sveta, a legendárny Igor Drotár.

SK DER Rally Team

V sobotu pokračovala súťaž, už za svetla, dvoma sekciami po dva merané úseky. Rozprávková krajina Levočských vrchov zaliata slnkom a zasypaná snehom pridávala na pohode a posádky bičovala k výborným výkonom. „Nádherné rýchlostné skúšky a veľmi dobre pripravené,“ pochvaľoval si Prešovčan aj v sobotu, keď ako jediný dokázal priamo súperiť s R5-kou Poliaka Zapalu. Po dvoch druhých miestach v absolútnom poradí dokonca na predposlednom úseku Poliaka porazil a nebyť udalosti v na záverečnej ereske mohol byť jeho čas ešte lepší. „Na poslednom úseku sme dobehli Pazderáka, ktorý mal problémy s turbom a tak zadymil trať, že sme museli zastať, lebo sme na chvíľu nevedeli kde je cesta,“ opisuje kurióznu situáciu v závere Dominik. Ani tento incident však prešovskú posádku SK DER Rally Teamu nezastavil na ceste za víťazstvom. Najrýchlejší čas mal síce v cieli Zapala, ale ten na R5-ke jazdil mimo šampionát MRC. Najrýchlejším nielen v triede A4, ale v celom MRC bolo preto Mitsubishi Benčeka s Plichtom, ktoré sa po tomto premiérovom štarte v sezóne ujalo aj priebežného vedenia v Motorsport Rally Cupe 2020.

SK DER Rally Team

Je to perfektný vstup do sezóny. Výborné preteky s výborným tímom na bezchybnom aute sa nám podarilo premeniť na maximálne možné body v MRC. Paráda! Chceli by sme tento rok absolvovať celú sériu a tak je to cenný výsledok. Chcem sa poďakovať celému tímu za podporu, našim partnerom, priateľom a tiež fanúšikom, ktorí nás povzbudzovali na trati,“ povedal Dominik Benček. Séria MRC má na programe druhý podnik sezóny už vo februári. Pôjde sa znova v Levočských vrchoch a na štarte by nemala chýbať ani posádka SK DER Rally Teamu.

Zdroj: Ľuboš Kašický / Foto: Martin Paľov

Pridaj komentár