PD TEAM PERFORMANTE

Prokopčák v Košiciach zaplatil nováčikovskú daň

Stúpať sa dá iba postupne, krok za krokom. Humenčan Peter Prokopčák si na finálovom podujatí sezóny Majstrovstiev Slovenska automobilových súťaží vyskúšal tvrdosť a nekompromisnosť motoristického športu.

PD TEAM PERFORMANTE

Nadšený Humenčan Peter Prokopčák si už postupne vyskúšal MRC, kopce a teraz aj SRP na veľkom majstráku v Košiciach. „Je to úžasný zážitok postaviť sa na štart v súťaží, kde štartujú také mená ako Marczyk, Melichárek, Gavlák, Kasperczyk, a ďalší. Z tohto pohľadu som veľmi šťastný, že som si to mohol vyskúšať. Zaplatili sme síce za to tvrdú nováčikovskú daň, ale je to fér. Automobilový šport je nekompromisne spravodlivý,“ konštatoval s pokorným rešpektom po štarte na 47. ročníku Rallye Košice pretekár mladého PD TEAM-u PERFORMANTE.

A tom, ako bral Peter príležitosť v Košiciach vážne svedčí aj jeho zodpovedná príprava. „Preteky na Sliačoch mali byť našim spoločným testom s novým spolujazdcom Majom Kalinom. Vyleteli sme však z trate hneď na prvej ereske a nasledujúce dva týždne som potom dával auto do poriadku. Pomenil som plechy, rameno, nejaké drobnosti a na rad prišla aj prevodovka, keď sme sériovú vymenili za Hewland,“ vysvetľuje Humenčan.

PD TEAM PERFORMANTE

Honda Civic, s ktorou Prokopčák poctivo zbiera skúsenosti na súťažných tratiach, už však má svoje roky a svoje potreby. Najhoršie však je, ak sa o slovo prihlásia v najnevhodnejšej chvíli. „Štartovali sme v Slovenskom Rally Pohári (pozn.: v triede RP3) v rámci ktorého sa jazdili v sobotu dvakrát Herľany,“ pokračuje Peter. „Žiaľ, už asi po troch minútach jazdy nám praskla ľavá predná poloos na polovicu. Museli sme spomaliť a dôjsť meraný úsek na „blikačkách“. Prvá etapa tým pre nás skončila. V servise sme to opravili a nastúpili do druhého súťažného dňa. Žiaľ, ani tu sme nemali oveľa viac šťastia. Podarilo sa nám prejsť v súťažnom tempe aspoň celú prvú sekciu, no v servise som zistil, že máme vyskočený čap z ihlice a museli sme definitívne odstúpiť. Sám, bez mechanikov som nemal šancu stihnúť výmenu v časovom limite,“ dodáva smutný Peter Prokopčák.

Z pohľadu výsledkov teda premiéra vo veľkej rely nedopadla pre mladý PD TEAM PERFORMANTE príliš slávne. „Pre štartom sme si s Majom povedali, že našim hlavným cieľom je pokúsiť sa dôjsť do cieľa. Že nebudeme sledovať časy a výsledky,“ stojí nohami pevne na zemi ambiciózny mladý pretekár z Humenného. „Dôležité bolo získať cenné skúsenosti a vzájomne si na seba zvyknúť so spolujazdcom. Automobilový šport je o najazdených kilometroch a tie sa nedajú nijako oklamať. Náš tím je tu iba krátko a preto sa musíme pokorne ešte veľa učiť. Baví nás to a sme rozhodnutí túto dlhú a ťažkú cestu podstúpiť.

PD TEAM PERFORMANTE

Skúsenosti získané za posledný rok teraz môžu Petrovi Prokopčákovi pomôcť rozhodnúť sa vo výbere správnej disciplíny, ktorej by sa chcel venovať v najbližšom roku. „Ešte si to musím celé prejsť a rozanalyzovať. Samozrejme, že automobilový šport je o financiách a tak aj toto bude zohrávať svoju úlohu. Dnes však môžem povedať, že ďakujem všetkým, ktorí ma na mojej ceste autošportom podporujú. Chcem sa poďakovať tiež Majovi Kalinovi, ktorý zvládol výborne svoju úlohu spolujazdca a myslím, že nám to funguje. Verím, že to neboli naše posledné spoločné preteky a PD TEAM PERFORMANTE bude na štarte aj v nasledujúcej sezóne 2022. Už teraz sa teším.

Zdroj: Ľuboš Kašický / freefoto: motorsportmedia.sk

Pridaj komentár