Ján Miloň strieborný na Ecce Homo Šternberk

Súťažiaci v rámci slovenského šampionátu pretekov automobilov do vrchu absolvovali za posledný mesiac štvoricu samostatných podujatí. Niektorým sa darilo viac, iným menej. Medzi tých šťastnejších patril Ján Miloň.

Ján Miloň

Už týždeň po podujatí Moris Cup Jahodná, ktoré sa konalo v Košiciach, zamierila slovenská kopcová špička na preteky Ecce Homo Šternberk do susednej Českej republiky. Medzi nimi nechýbal ani Ján Miloň, jazdiaci v tohtoročnej sezóne na kopcovom špeciály Škoda Fabia WRC. „Na Jahodnej, kde som získal jedno štvrté a jedno tretie miesto som cítil, že sa mi opäť podarilo posunúť moje hranice. So Škodou Fabia WRC som najazdil zase kopu kilometrov a zdá sa, že som ju už správne pochopil. Do Šterberku som preto išiel dobre naladený. Tunajšia trať má dĺžku 7,8 kilometra čo je super. Vedel som však, že zdolať ju nebude v konkurencii viac ako stopäťdesiat štartujúcich jednoduché. Bola tu kompletná európska špička, čo mi vyhovovalo, porovnávať som sa mal možnosť nielen s kolegami zo Slovenska, ale naozajstnou kopciarskou špičkou,“ povedal Ján Miloň pred pretekmi v Šternberku.

Ján Miloň

Podujatie Ecce Homo Šternberk práve v tohtoročnej sezóne oslavovalo malé, ale o to krásnejšie jubileum, 35 rokov v Majstrovstvách Európy pretekov automobilov do vrchu. Keďže sa jedná o jeden z najstarších kopcov, každoročne do Šterberku zavíta množstvo jazdcov a inak tomu nebolo ani teraz. Pri vysokom počte štartujúcich sa však často stáva, že preteky sú neustále prerušované, čo nepridáva k dobrej psychickej pohode jazdcov. V tomto roku, snáď aj zásluhou krásneho slnečného počasia, v sobotu tréningové jazdy odsýpali bez prestávky. V nedeľu to už tak jednoduché nebolo, ortuť v teplomeroch vystúpila ešte vyššie a preteky sprevádzali časté prerušenia. Ján Miloň však toto všetko zvládol výborne, o čom hovoria aj dosiahnuté časy v priebehu dvojice súťažných jázd. „Z môjho pohľadu dopadli preteky úplne senzačne. V rámci slovenského šampionátu som si pripísal body za druhé miesto absolútneho poradia, rovnako za druhé miesto v triede E1+2000 a ako bonus aj body za šieste miesto v rámci Zóny Strednej Európy. Fabia WRC fungovala naozaj perfektne za čo patrí vďaka mechanikom. Samozrejme vďaka patrí aj partnerom Jantár Teamu, ktorý reprezentujem,“ zhodnotil Ján Miloň po pretekoch.

Ján Miloň

V Majstorovstvá Slovenska pretekov automobilov do vrchu nasleduje teraz, po zrušení podujatia PAV Huty, takmer mesačná prestávka. Najbližšie sa s jazdcami pretekov automobilov do vrchu stretneme počas prvého júlového víkendu na Pezinskej Babe.
Zdroj: Miro Majláth / Foto: Jakub Rovný

Pridaj komentár