Jantar Team

Slovenský Jantar Team úspešne v cieli prvej etapy Rally Dakar 2022

Prvá etapa Rally Dakar 2022 bola rozdelená na dve polovice. V prvej z nich absolvovali súťažiaci Prológ, čiže akúsi kvalifikačnú časť, v druhej ich už čakala klasická trať v okolí mesta Hail.

Jantar Team

Rovnako ako všetkých ostatných súťažiacich, aj členov slovenského Jantar Teamu čakal v prvej časti úvodnej etapy Rally Dakar 2022, ktorá sa pod označením 1A konala počas novoročného dňa, najskôr neskutočne dlhý prejazd, následne devätnásť meraných kilometrov a následne opäť dlhočizný prejazd do bivaku v meste Hail. V druhej etape, označenej ako 1B to už bolo o niečo lepšie, ráno po štarte síce museli súťažiaci opäť absolvovať približne šesťdesiat kilometrov dlhý prejazd, ktorý bol zároveň akýmsi rozohriatím pred tristotridsaťtri kilometrov dlhým meraným úsekom. Po jeho absolvovaní nasledoval opäť šesťdesiat kilometrov dlhý prejazd do bivaku v Haile.

V prípade Davida Pabišku, bojujúcom v kategórii Original by Motul, etapa nedopadla úplne zle, aj keď to pravdupovediac spočiatku vyzeralo na podstatne lepší výsledok.

Dakar 2022

Včerajší krátky, iba devätnásť kilometrov dlhý Prológ bol pre mňa tak trochu na rozhýbanie a na to, aby som zistil čo a ako funguje, alebo nefunguje. Meraný úsek bol fajn, no na druhej strane ten neskutočne dlhý prejazd nám všetkým pripomenul, že sme na najťažšej súťaži na svete. Dnešok nebol vôbec zlý, mne osobne sa išlo veľmi dobre, bol som veľmi spokojný s tým, ako mi funguje motorka. Na trati som spolupracoval s niektorými jazdcami, čo bolo super, keďže sme každý chvíľu navigovali, čo nám dávalo dosť veľkú rýchlosť. Postupne sme dobiehali niektorých jazdcov štartujúcich pred nami, potom však prišla chyba v navigácii a my sme poriadne poblúdili. Nadbehol som si dobrých tridsať kilometrov a nakoniec som sa musel vracať a opäť nastaviť navigáciu. Našťastie som potom už trafil správne, žiaľ strata už bola na svete a s tým som už nevedel nič urobiť. Tá navigácia bola dnes naozaj poriadne ťažká, našťastie je za nami iba prvá etapa a do cieľa je ešte poriadne ďaleko,“ opísal dnešnú, prvú etapu Rally Dakar 2022 David Pabiška.

V prípade Juraja Ulricha a Ľuboša Schwarzbachera, súťažiacich v kategórii Car Classic, tým nevyšiel úvodný Prológ celkom podľa predstáv. Dôvodom bolo prekročenie rýchlosti v zóne, za čo boli potrestaní dvesto trestnými bodmi. Dnešok, čiže etapa 1B im však vyšla už podľa predstáv.

Jantar Team

Myslím si, že môžeme byť spokojní samozrejme pri pohľade na naše možnosti. Dnešná etapa v sebe zahŕňala dva testy regularity, pričom prvý z nich nám vyšiel dobre. Druhý bol viac technický a bolo treba ísť relatívne rýchlo, z nášho pohľadu dopadol trochu horšie, ale to nevadí. Auto fungovalo výborne, my si to užívame a myslím, že sa máme na čo ešte tešiť,“ dodal Ľuboš Schwarzbacher v cieli úvodnej etapy Rally Dakar 2022.

Zajtra na Jantar Team, ale aj na všetkých ostatných čaká druhá etapa, ktorá mala smerovať z Hailu do Al Artawiya. Tento bivak je však podľa organizátorov vytopený po prívalových dažďoch a tak budú súťažiaci po absolvovaní 238 kilometrov dlhého meraného úseku smerovať do ďalšieho bivaku nachádzajúcemu sa v Al Quasumah. O tom, ako sa slovenskému Jantar Teamu a jeho členom bude dariť vás samozrejme budeme opäť informovať.

Zdroj: Miro Majláth / Foto: Jantar Team + dakar.com

Pridaj komentár